Zateplení stropu půdy, levně rychle snadno, velká úspora tepla

16. 07. 2022, 11:10

Zateplení stropu je velmi důležité, zvláště u starších domů s půdou. Ceny energií na vytápění neustále rostou a nelze očekávat, že tomu bude do budoucna jinak. Při topení v domě, místnosti se prostor „plní teplem“ od stropu směrem dolů k podlaze. U stropu je vždy vyšší teplota než u podlahy. Tato metoda zateplení je technicky velmi snadná a proběhne velmi levně rychle snadno.

Pokud strop má dobrou tepelnou izolaci, tak místnost se výrazně rychleji a lépe vyhřeje. Dosáhnete úspory a přitom máte vyšší tepelný komfort.

 

Půdní konstrukce rodinného venkovského domu

Strop starších rodinných domů má často konstrukci strop – půda, jde o přízemní venkovské domy bez patra. To znamená, že mezi půdní podlahou a stropem je mezera cca 20 – 50 cm. Podlaha na půdě bývá v tomto případě z dřevěných fošen o síle 3 – 5cm.

Na půdě se skladovalo a sušilo seno, sláma, obilí. Zateplení stropu v mezeře bývalo velmi často za použití plevy z obilí. Tato izolace byla a je v dnešní době již nedostatečná.

 

Volba materiálu a postupu při montáži

Volba materiálu a postupu zateplení je velmi důležitá. Existuje i foukaná tepelná izolace z různých materiálů. Kdo má kutilské sklony a rád si dělá věci sám, může se pustit do zateplení stropu sám.

V tomto případě je použit polystyren (PS) kuličkový sypaný. Otázkou též je, jak kuličky PS dostat pod půdní fošny o síle 3 – 5 cm bez destrukce?

 

Vhodný je polystyren kuličkový sypaný

V tomto případě byl použit polystyren (PS) kuličkový sypaný původně určený k výrobě polystyrenbetonu IZO – BALL. Velikost kuliček je cca 3 – 5 mm, velikost balení je 250 litrů v PE pytli. Izolační schopnost polystyrenu je výborná, kde součinitel tepelné vodivosti polystyrenu λ je 0,034 W/m.K.

IZO - BALL zateplení půdy

Postup zateplení stropu sypaným polystyrenem

Nejdříve je nutné před zateplením si změřit plochu půdy a tomu úměrně, při tloušťce izolace 10 cm, si objednat množství kuličkového polystyrenu. V mém případě je plocha 5 x 6m = 30 m2, tomu odpovídá 3 m3 kuličkového polystyrenu IZO – BALL, to je 12 pytlů. Balení je po 250l.

Následně je nutné vyvrtat do půdních fošen otvory pomocí vykružovacího vrtáku (vykružovák) a to rovnoměrně po celé ploše.

 

Vrtání otvorů vykružovacím vrtákem

Za použití vykružovacího vrtáku daného do ruční vrtačky vykroužíme otvory s odstupem cca 70 cm. Ideální průměr otvorů je v rozmezí 5 – 7 cm. Vykružovací vrtáky jsou běžně k dostání na e-shopu nebo v železářství. Vyvrtání jedné díry trvá zhruba 5 minut. Je nutno dávat při vrtání pozor na přehřátí a při vrtání si dávat pauzy a nespěchat!

Vrtání otvorů Vyvrtaný otvor Vykroužené špunty

 

Doporučuji, vykružovák mazat sprejovým olejem, sníží se tření a přehřátí. Půdy bývají velmi suchý prostor a mohlo by dojít k zahoření nebo požáru. Mě se to nestalo, ale … Pro jistotu mějte po ruce vodu nebo hasící přístroj. Otvory musí být rovnoměrně po celé ploše půdy.

 

Sypání kuličkového polystyrenu do vyvrtaných otvorů

K sypání kuličkového polystyrenu potřebujeme trychtýř. Ten si zhotovíme srolováním jakékoliv papírové čtvrtky, PVC folie a podobně. Já jsem sroloval staré jídelní prostírání, vsunul jsem ho do vyvrtaného otvoru.

Sypání polystyrenu Tepelná izolace půdy Vyvrtané a naplněné otvory Míchadlo na polystyrenové kuličky

Kuličky polystyrenu jsem z pytle nabíral kuchyňskou naběračkou a sypal do trychtýře. Když se vytvořila pod fošnou kupička kuliček, bylo nutno ji rozmíchat a tím rozprostřít na větší plochu. Trychtýř jsem vyjmul a do otvoru jsem vsunul ruční míchadlo. Míchadlo se musí vejít do otvoru, vlastní áchadlo je spojeno středovým šroubem tak, aby rameno míchadla se volně pohybovalo.

 

Ručním kvedláním míchačky (jako kvedlačka) jsem kuličky rozprostřel do okruhu o průměru cca 70cm. Proces jsem opakoval dokud nebyla vrstva kuliček okolo vyvrtaného otvoru 10 cm vysoká. Dále jsem se přesunul k dalšímu otvoru a celý postup opakoval. Celkem jsem vyvrtal asi 50 děr, které byly naplněny kuličkami PS.

 

Uzavření vyvrtaných otvorů

Uzavření vyvrtaných otvorů v půdních fošnách po naplnění a rozprostření kuličkového polystyrenu je možno provést dvěma způsoby.

První způsob je vyvrtaná dřevěná zátky - kolečka namazat lepidlem Mamut glue a vložit do vyvrtaného otvoru a počkat 24 hodin na vyzrání lepidla. Dřevěná kolečka zafixovat na provázku za pomoci kolíčku na prádlo.

Lepení špuntů Přilepený špunt - zátka

Druhý způsob je si vyrobit – vyříznout z deskového polystyrenu nebo polyuretanu o tloušťce cca 3 - 5 cm špunty o průměru vyvrtaných otvorů. Tyto špunty zatlačit do otvorů. Tento způsob se zdá jednodušší a rychlejší.

Polystyrenové zátky do otvoru Polystyrenové zátky v otvorech

Cena za zateplení stropu a půdy

Celková cena zateplení stropu je velmi příznivá. Na 30 m2 jsem spotřeboval 14 pytlů polystyrenových kuliček to je 3,5 m3 za 6946 Kč s dopravou. Dále 220 Kč za vykružováky a za polystyren na zátky 50 Kč. I s elektrikou celkem 7216 Kč. Toto zateplení stropu – půdy rodinného domu foukanou izolací by jinak stálo zhruba 30000 Kč.

Moje odpracovaná doba byla asi 50 hodin, kterou jsem si rozložil na 4 měsíce, takže vše bez spěchu a v pohodě. Úspora na vytápění byla přibližně 25 – 35 %, to se fakt vyplatí. Vřele doporučuji.

Komentáře

Diskuze je prázdná.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).