Závislost na nakupování v nákupních centrech a v e-shopu

27. 07. 2021, 10:25

Oniománie, to je závislost na nakupování obecně v nákupním centru nebo na e-shopu a v dnešní době se stává čím dál více frekventovanější.

Když člověk překročí a překračuje běžně meze běžné spotřeby kdekoliv a čehokoliv, tak se stává závislým a cesty zpět není snadné najít a vyžaduje již pomoc psychologa. Kdo nakupování má již jako koníček a podlehl shopům bývá nazýván shopaholik. Je to člověk, který věnuje procesu nakupování velkou pozornost. Proces začíná již otázkou co si dám na sebe a začne hrabat v oblečení a přitom se už těší až bude mezi regály v hypermarketu. Není ani tak důležité, co je potřeba nebo nutné nakoupit, jde o ten pocit být v procesu nákupu.

To stejné platí o e-shopech, jen to oblékání odpadá. A opět je zde ten pocit, že jsem nakoupil(a). Internet a e-shopy jsou více návykové, je to pohodlnější, sednu k počítači, zadám co chci, ne že potřebuji, a listuji do úplného vyčerpání řádově i desítky hodin. Nemusí to být jen otázka ceny zboží, ale ten pocit nakupování. Často tato závislost vede k finanční tísni až krizi. Většinou k této závislosti dochází u žen, platí hlavně pro dámské oblékání, spodní prádlo a podprsenky, ale i dětské oblečení, parfumerii, kosmetiku, dovolená a mnoho dalších.

Podobné to je, skoro až stejné, se závislostí na internetu jako takovém. Neustálé a každodenní serfování a dlouho do noci a prohlížení, čtení a dopisování si na sociálních sítích, a o hrách ani nemluvě, vede k závislosti zvané netholismus. Muži většinou nekupují na e-shopu konzumní zboží, spíše se orientují na elektroniku, elektrická nářadí, auta a náhradní díly, chaty, zahradní domky, různé věci na zahradu a v posledních letech hodně hry. Sortiment u žen je stejný jako v marketech.

K této závislosti dochází čím dál častěji u týnejžrů - teenagerů. O tom ale až příště.

Komentáře1

20. 08. 2020, 13:40:53
Mirek - odpovědět
Pěkný a docela pravdivý článek, mám to také doma.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).