Petangové koule petanque

Petangové koule na petaque je oblíbená francouzská venkovní hra petanque - česky petang, ujala a hraje se v rekreačních zařízeních, v parcích, u hospod nebo doma na zahradě. Petangové koule jsou v různém provedení. Při hraní petanque si užijete zábavu a radost ze hry a  soutěžení.

Velmi příjemná a inteligentní hra petang, kterou lze hrát od jara do zimy. Petanque je vhodný pro všechny generace,  muže a ženy, pro děti až po důchodce. Ke hře potřebujete petangové - petanque koule.

Koule a hřiště na hru petanque

Koule na hru petanque - petang jsou kovové, nejčastěji ocelové nebo různé slitiny kovů. Petaque koule jsou duté o průměru 70 – 80 mm a hmotnosti 650 – 800 g. Ve světě existuje více výrobců koulí, hlavně jsou z Francie, výrobci např. Obut, JB nebo Integrale.

Hřiště, terén pro petanque není v pravidlech přesně definován. Velká výhoda, neboť lze si libovolně zvolit povrch a terén hřiště, neboli lze hrát prakticky kdekoliv. Běžně je k vidění povrch terénu hřiště podobný na cestičkách v parcích podobný udusanému písku nebo jemnému štěrku, může být jiný povrch. Velmi rozšířená je hra u restaurací, barů a v rekreačních střediscích. Rozměr hřiště na petanque by měl být kolem 4 × 15m, minimálně 12m.

Původ hry

Petanque získal současnou podobu již ve starověkém Římě, v novodobých dějinách se hra rozšířila ve francouzském středomoří a následně ve Francii. Oficiální pravidla hry byla vydána roku 1907.

Pravidla hry petaque, technika vrhu koule a strategie

Hrají 2 družstva, v družstvu může být 1 – 3 hráči. Ke hře jsou nutné hracíí koule, při pohybu se od sebe odrážejí, koule jsou na povrchu označeny zářezy pro rozlišení. Dále je nutné tzv. Prasátko, což je malá dřevěná kulička o průměru cca 3 cm. Měla by být barevně výrazná.

Hrací kouli před odhozem držte zásadně v dlani - celou rukou a nejen prsty, ruka směřuje hřbetem nahoru. Při odhozu a švihu ruky pak ruku rozbalujte, přitom již musíte si kontrolovat směr a vzdálenost vámi vržené koule a to konečky prstů.

Hra je určena pro všechny generace od dětí až po 150 let věku a pro holky, kluky, dámy a pány. Pokud hru naučíte i svého psa, může se rovněž hry zúčastnit.

 

Toto je úvod do pravidel hry, techniky a strategie, uvádíme velmi stručně, přesněji a odborně je popsáno ve wikipediiPetanque je organizován v ČR Českou asociací pétanque klubů – ČAPEK.

 

 

 

 

 

Petangové koule sada koulí výborná hra

Zobrazit více
Tato kategorie momentálně neobsahuje žádné produkty, vyprodáno.

Tento e-shop využívá cookies a bez jejich použití není schopen fungovat. Nesouhlasím s použitím cookies na tomto e-shopu (zobrazí se prázdná stránka).